Slivovice výroba

Slivovice je alkoholický nápoj, destilát, oblíbený ve střední Evropě a na Balkánu, v Česku hlavně na Moravě (Slovácko, Valašsko).

Vyrábí se ze švestek, slív nebo blum. V obchodech se prodává také tzv. řezaná verze (40 % obsahu alkoholu, vyrábí se ve velkém ), jinak pravá slivovice vyráběná pro domácí použití v soukromých pálenicích (pro malou spotřebu) má nejčastěji okolo 52 % obsahu alkoholu. Důvodem vysokého obsahu alkoholu je skutečnost, že pokud se čistý ovocný destilát naředí na méně než 45% může být v něm cítit vodu.

Kvalitní slivovice při nalití do sklenice tzv. prstýnkuje (vytváří drobné praménky kondenzujícího alkoholu stékající zpět do sklenice). Kvalita slivovice se dá kontrolovat i promnutím mezi palcem a ukazováčkem ruky, kdy stupeň drhnutí (odporu) tekutiny mezi prsty také charakterizuje ovocný obsah a tím i její kvalitu.­

Na výrobu slivovice se používá kvas. Ve vhodné nádobě kvasí zralé ovoce nejméně 6 týdnů, při domácí výrobě se část ovoce vypeckuje a pečlivě se odstraňují stopky a nahnilé plody. Výroba se provádí v pálenici.

Výroba slivovice na Valašsku: Čisté zralé plody slivoně se uloží do sudů (dřevěných,nebo dnes většinou plastových) a nechají se zhruba 6 -8 týdnů kvasit. Doba kvašení je závislá na teplotě, cukernatosti plodů a množství v jednom sudu. Cukernatost se měří moštoměrem při založení kvasu a při jeho dokvašení. Rozdíl nám dá orientační odhad o množství alkoholu v kvasu.

Vykvašené ovoce se vaří (pálí) při teplotě do 100 st. Celsia, kdy se odpařuje jen alkohol a v kvasu zůstávají silice, které jinak způsobují pachy a pachutě v konečném výrobku. Výpary se ochlazují a kondenzát vytéká do připrvené nádoby. Tento postup se opakuje 2x, přičemž teprve při druhém pélení teče čistý nápoj, který je možno ochutnat. Destilát má v závislosti na počáteční cukernatosti kvasu a stavu při dokvašení přibližně 60 - 80 objemových procent alkoholu. V tomto stavu se neprojeví chuť ovoce a slivovice je dobrá jen do čaje. Ideální je ředit na 50 - 52 procent, kdy je nápoj lahodný a voňavý.

Čerstvá slivovice mívá ostřejší chuť a je lepší nechat ji uležet (bývá to těžké) několik měsíců, až let. Přitom první čtyři týdny se ponechá bez zátky, chráněná je před hmyzem a prachem.Někdy se do destilátu přidávají sušené švestky, aby slivovice dostala nazlátlou barvu a více voněla. Je třeba ji ale sledovat a po zhruba třech týdnech zcedit a uložit.

Jednou z nejlepších slivoní z hlediska chuti a cukernatosti je Durancie, která ochotně roste ve všech polohách a není náročná na pěstování.


SLIVOVIČNÉ DESATERO

1. Z porádného kvasu slivovicu pálit budeš!

2. Nevezmeš k páleňú chľapa absydenta, kerý ti leda na škodu sedí!

3. Koštovat mosíš porádno, slaninu dones, chléb aj sůľ. Šak sme z jedného kraja. Kto sa bratrem cítí, mosí s nama píti!

4. Tepľú slivovicu pij pomáľy, studenú ešče pomaľej! Tretiroční duj jak letní došek!

5. Kde je dobrá slivovica, požádáš bratra svého aj manžeľku jeho o žejdlík. Dostaneš-li, ptaj ešče. Dajú-li, bľahořeč, nedajú-li, preklňaj až do tretího až štvrtého pokolená!

6. Najseš-li opitého spoľúbratra, pľahoč sa s ním, až ho dodáš do príbytku jeho. Dostaneš-li místo něho, chval Hospodina hľasem velikým! Neboť takto praví Písmo: Svědectví vydáš v pravdě časem svým a sľunko ťa neráz nájde na cestě k krivej!

7. Rečí pomľúvačú nepočúvaj, na stolici posměvačú nesedaj, ale v pálenici je místo tvoje a tam sľužbu konaj dnem aj nocú. Jez a pij!

8. Za sľovo v slivovici obsažené k súdu brata nehoň. Má čagan konce dva a súd hárešt jeden. Stává sa, že bratré nesvorní na jednej ľavici mzdu svoju obdržá!

9. Po každém hltu modli sa: nápoj náš vezdejší daj nám každý deň. Enom sľovo Amen zapomeň a vyžen z mysle svéj.

10. Rob k páleňú nepřipúščaj! Ve chvíli zľej člověk hľúposť zrobí! Ved sám praotec Adam iste Évu pojaľ za trápení své ve chvilce opiľej!


Kontakt

Vinárna Kafka

Kafkova 25/545
Praha 6
160 00


773667282