Cognac ne brandy

Cognac je vinný destilát z oblasti Charente v okolí městečka Cognac ve Francii. Všechny záležitosti spojené s kontrolou jakosti a ostatních předpisů spojených s výrobou cognacu spravuje instituce BNIC (Bureau National Interprofessionnel du Cognac).

Pro výrobu cognacu je nepřípustný kontinuální způsob výroby, destilát z prvního pálení se musí tedy přepalovat v menším měděném kotlu, o daném objemu 3000 litrů. Čerstvý vinný destilát o obsahu etanolu 68 – 70 % se dále upravuje dlouholetým ležením v dřevěných sudech, kde dojde k úbytku alkoholu, a tedy i obsahu, sublimací (přirozeným odparem), až na hodnotu 40 % objemu. Potom se konzervuje ve skleněných demižónech do doby než se lahvuje, což u špičkových Cognaců bývá po 30 – 50 letech od doby pálení.
Největším uměním při výrobě cognacu, které se předává z generaci na generaci, je kupážování. Jedná se o umění namíchat směs z cognaců různého stáří, která splňuje požadavky nejpřísnějších zákazníků.

Značky na etiketách cognacu znamenají :

  • VS (very special) velmi osobitý, stáří nejmladší složky je min. 2,5 roku, stejný význam mají tři hvězdičky.
  • VSOP (very superior old pale) nebo hezky Česky "Velmi Starý Opravdu  Prastarý" ;-), velmi osobitý starý bledý, stáří nejmladší složky je min. 4,5 roku, stejný význam má Réserve.
  • Napoleon, XO, Extra a Hors d´Age mají nejmladší složku starou min. 6 roků.
  • Fine Champagne znamená směs koňaků z oblasti Grande Champagne a   Petite Champagne, přičemž min. 50% směsi musí tvořit podíl z Grande Champagne.